Początki firmy sięgają lipca 1991 roku, kiedy to jej właściciel Marian Kotecki zarejestrował Przewozy Autobusowe GRYF w Urzędzie Gminy w Kartuzach. Pierwsze kroki na rynku transportowym stawiane były realizując pojedyncze przewozy okazjonalne. Ambicje właściciela firmy sięgały jednak dalej, w kierunku obsługi wymagających większego doświadczenia przewozów regularnych, które są podstawą działalności aż do dziś. Prawie 25 lat ciężkiej pracy dało efekt w postaci prężnej i profesjonalnie zarządzanej firmy. Z małej firmy transportowej, której początek dały dwa wysłużone autobusy, powstały Przewozy Autobusowe „Gryf” z bazą ponad 120 autobusów (MAN, Mercedes, Setra) i wykwalifikowaną kadrą pracowników.

Właściciel firmy „włożył w nią” całego siebie. Dodatkowo firma wyrobiła swoją markę obsługując (po systematycznie wygrywanych przetargach) od 1996 roku linie miejskie na zlecenie Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Przez ten czas Pan Marian udowodnił, że w warsztacie pracują autentyczni fachowcy, a za kierownicami autobusów „Gryfa” zasiadają najlepsi kierowcy. Obecnie P.A. „Gryf” zapewnia kompleksową obsługę w ramach komunikacji lokalnej na Kaszubach (ponad 50 autobusów), realizuje przewozy dla ZKM w Gdyni (ponad 40 autobusów) i MZK Wejherowo (8 autobusów), obsługuje komunikację gminną w Pruszczu Gdańskim (ok. 20 autobusów) oraz bezpłatną do trójmiejskich centrów handlowych (C.H. Osowa i Carrefour).

Ważnym momentem w rozwoju przedsiębiorstwa było otwarcie w lutym 2008 r. nowej bazy firmy w Żukowie dysponującej nowoczesnym zapleczem technicznym. Dzięki temu możliwe było zapewnienie w pełni profesjonalnej obsługi serwisowej floty „Gryfa”. Standard świadczonych usług systematycznie wzrastał, co w połączeniu z dobrą ofertą przewozową i niewygórowanymi cenami biletów, doprowadziło do przejęcia przez P.A. „Gryf” największego konkurenta w regionie – PKS Gdańsk. Oznaczało to objęcie obsługą lokalnego transportu zbiorowego terenu powiatów: gdańskiego, kościerskiego i nowodworskiego oraz wybranych zadań komunikacyjnych w sieci Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Dzięki skutecznej restrukturyzacji, na wszystkich liniach komunikacyjnych oferowane są usługi o tym samym wysokim standardzie oraz w pełni zintegrowane w zakresie oferty przewozowej.

W ramach dywersyfikacji zakresu działalności oprócz przewozów, prowadzimy również działalność handlową (import i sprzedaż autobusów używanych, sprzedaż części zamiennych do autobusów i ciężarówek) oraz świadczymy usługi warsztatowe i pomocy technicznej.