Przewóz rowerów, wózka dziecięcego / inwalidzkiego

 

Pragniemy poinformować, że wszystkie autobusy P.A. GRYF i PKS Gdańsk wyposażone są w miejsce umożliwiające przewóz wózka dziecięcego / inwalidzkiego (z reguły naprzeciwko drugich drzwi) oraz odpowiednio szerokie drzwi wejściowe.

Wszystkie kursy linii: 807, 808, 809, 841-848, a kursy linii 854-857 w zdecydowanej większości obsługują pojazdy niskopodłogowe przyjazne pasażerom ograniczonym ruchowo. Na pozostałych liniach takie kursy obsługują tylko wybrane trasy i kursy. W przypadku pojazdów wysokopodłogowych pomoc przy wniesieniu wózka zapewnia kierowca autobusu.

Autobusy są udostępniane do przewozu rowerów, przy czym pierwszeństwo w przewozie mają wózki dziecięce oraz inwalidzkie. Opłata za przewóz roweru wynosi 4,00 zł. Kierowca może również odmówić przewozu rowerów w przypadku dużego zapełnienia autobusu (co zdarza się zwłaszcza w godzinach szczytu). Rower należy postawić w miejscu do tego przeznaczonym (tj. naprzeciwko drzwi), a jego właściciel zobowiązany jest do zabezpieczenia go w taki sposób, aby w przypadku np. nagłego hamowania lub innego zdarzenia losowego, przewracający się rower nie spowodował szkód u innych pasażerów lub w ich bagażu. Ze względów bezpieczeństwa przewożony rower nie może tarasować przejścia wzdłuż autobusu.


Przewóz rzeczy i zwierząt

 

Nie podlegają opłacie rzeczy (bagaż podręczny), które podróżny trzyma podczas przewozu w ręku lub na kolanach lub które umieści na półce nad zajmowanym w autobusie siedzeniem lub pod nim.

Za każdą sztukę rzeczy (bagażu) nie klasyfikującego się do bagażu podręcznego pasażer winien uiścić opłatę w wysokości 4,00 zł bez względu na odległość przewozu. Identycznej opłacie podlega również przewóz zwierząt, przy czym powinny być one przewożone w specjalnej klatce lub na smyczy i w kagańcu.